Fakat daha dekoratif bir şey isterseniz, İngiliz tarzı güneşlikleri tercih edebilirsiniz. Bu tarz güneşlikler güçlü bir etkiye sahiptir. Geleneksel ya da çağdaş bir görünüm yaratmanın yolu perdeyi süslemekten geçer.
Örneğin, country tarzı bir ev görünümü elde etmek istiyorsanız perdenizi boncuklarla süsleyebilirsiniz. Ayrıca bu perdeleri, şık püsküllerle arkasından bağlayabilirsiniz. Daha sade birgörünüm içinse güneşliği öne çıkarın ve perdeyi serbest bırakın.
Perde ve güneşliklerin nasıl asılması gerektiği de önemlidir. Pervazdaki derinlik yeterliyse, güneşlik ve perdeleri rustik üzerine asabilirsiniz.
Radyatör varsa ya da pencere pervazı genişse, duvardan uzak olan rustiği tutması için ahşap bloklar kullanabilirsiniz. Giydirme perdeler pahalı kumaşlar için idealdir, çünkü az kullanıldıklarından daha uzun ömürlü olurlar.
Yere kadar uzun olmaları önemlidir fakat pencereniz küçükse onları arkadan bağlamalısınız. Ayrıca ölçü alırken kumaşların çekme payını da göz önünde bulundurun ki yıkadığınızda üzücü sonuçlarla karşılaşmayın.
Bütçenizi aşan bir perdelik kumaş beğendiyseniz, perde yerine bu kumaştan güneşlik yaptırın ve daha ucuz bir kumaşı perde için kullanın. Küçük bir bütçeyle yarattığınız bu etkisizin de hoşunuza gidebilir.
Güneşlik ve perdeleri bir arada kullanma tüyoları
• Bırakın pencereleriniz size öncülük etsin. Hangi güneşliği kullanacağınızı onlar size söyleyeceklerdir; perde mi yoksa perde ve güneşlik birlikte mi?
• Güneşlikler hem pratik kullanım hem de dekoratif etki açısından iyidir. Serin tutar ve günışışından yararlanmanıza olanak tanır.
• Perde ve güneşlikler, bir odanın orantısını düzeltebilir. Örneğin pencereleri daha uzun ya da daha geniş gösterebilir.
• Çirkin manzaraları, buzlu cam kullanarak engelleyebilirsiniz ve stor güneşlikleri pencerenin yarısına kadar indirebilirsiniz.
• Stor güneşlikler, desenli kumaşları kullanmanıza olanak tanırlar. Modern uygulamalar için de son derece idealdirler.
• Güneşlik ve perde kombiniyle modern bir görünüm elde edebilirsiniz.
• Perde ve güneşlik kombinasyonunun nasıl asılmış olduğuna dikkat etmelisiniz. Perdelerin, radyatör ya da pencere pervazından uzakta bulunmasına özen gösterin.
• Eğer bütçenizi çok zorlayan bir perdelik kumaş beğenirseniz, bunu güneşlik olarak değerlendirmeyi deneyin. Daha uygun bir kumaşı perdelik olarak kullanın.
Etiket : güneşlik perde fiyatları, güneşlik perde modelleri, güneşlik perde kumaşı, güneşlik perde nasıl yıkanır, güneşlik perde nasıl dikilir, hazır güneşlik perde, güneşlik perde kumaşları, saten güneşlik perde fiyatları, en ucuz saten güneşlikler